Opomíjené krásy Orlických hor

Asi největším momentálním lákadlem Orlických hor je Stezka v oblacích na Dolní Moravě. Láká nejen české turisty, ale i ty zahraniční. Stezka byla otevřena poprvé v roce 2015 a za tu dobu ji navštívilo stovky tisíc návštěvníků. Při zdolání její pěšiny, vás čeká krásných pohled na daleké okolí v působivé nadmořské výšce.

cesta v oblacích

Pastvinská přehrada

Tato obrovská vodní nádrž vznikla v třicátých letech minulého století. V údolí řeky Divoké Orlice se nacházela obec Pastviny, která byla v roce 1938 z téměř celé části zatopena. Do dnes se na dně nádrže nachází pozůstatky staveb. Přehrada se v krásném horském prostředí táhne několik kilometrů. Její tok se rozlévá do několika romantických zátok, které s oblibou využívají rybáři, nebo rekreanti ke klidným letním dnům.

Vojenská opevnění a tvrze

Jelikož se Orlické Hory nachází v oblasti českého pohraničí, oblast byla v třicátých letech zapojená do programu armádní mobilizace. Najdete tu tedy mnoho bunkrů, dělostřeleckých tvrzí a to ty veřejnosti přístupné i nepřístupné. Pokud si uděláte procházku v těchto krajích, narazíte na ně téměř v každém lese, nebo kopci. Mezi nejznámější opevnění patří dělostřelecká tvrz Hanička, tvrz Bouda, nebo třeba Adam. Hanička patří mezi největší vojenskou tvrz z doby mobilizace u nás. Je také veřejně přístupná a určitě stojí za návštěvu.

Vrcholky Orlických hor

Pokud toužíte po opravdu krásném výhledu, pořádné pěší túře, vydejte se na nejvyšší vrchol Orlických hor – Velkou Deštnou (1115m.n.m). Dalším vrcholem, který stojí za zmínku je Králický Sněžník (1424m.n.m) – nejvyšší hora stejnojmenného pohoří.
vojenský bunkr

Zimní střediska

Mezi nejznámější ski areály patří Říčky v Orlických horách, Čenkovice, Dolní Morava, nebo Velká Deštná. Sjezdové parky jsou zmodernizované a častou volbou pro trávení zimní dovolené.

Zkrátka stejně jako na Šumavě, či Krkonoších, i v Orlických horách, nebo Králickém Sněžníku, najdete desítky opravdu krásných míst, které stojí za to navštívit!

Create AccountLog In Your Account