Umíte si vypočítat čistou mzdu? Zjistěte si předem, kolik vám zaměstnavatel skutečně zaplatí!

Umíte si vypočítat čistou mzdu? Zjistěte si předem, kolik vám zaměstnavatel skutečně zaplatí!

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Umíte si vypočítat čistou mzdu? Zjistěte si předem, kolik vám zaměstnavatel skutečně zaplatí!

Důvodů, proč změnit zaměstnání může být několik, obvykle ale práci měníme kvůli penězům. Nechala jste se zlákat na lepší výplatu? Spočítejte si, kolik to bude.

Umíte si vypočítat čistou mzdu? Zjistěte si předem, kolik vám zaměstnavatel skutečně zaplatí!

Máte jasno v tom, co znamenají termíny jako superhrubá mzda, hrubá mzda a čistá mzda? Víte, z čeho se vlastně počítají výplaty a máte jasno v tom, co se odečítá nebo naopak přičítá? Někdy se stane, že člověk kývne na nabídku práce kvůli slíbené vysoké odměně, na výplatní pásce je ale místo toho částka o dost nižší. Přichází hořké zklamání i rozčarování. Jenže na tohle si každý musí dávat pozor. Jak to tedy s těmi mzdami je a co potřebujete vědět o tom, jak se počítají?

pexels-photo-6693655

Osvojte si základy a nebuďte překvapení

Znalost účetnictví a ekonomiky úplně mít nemusíte, ale o své výplatě byste měli vědět všechno. Nejčastěji jsou lidé překvapení po nástupu do nového zaměstnání, tam obvykle jdeme s vidinou určitého výdělku, pokud měníme práci, chceme si logicky hlavně polepšit. Na smlouvě či pracovní dohodě, ale zpravidla je dána částka vyšší, než částka, která skutečně přišla na účet. Jak je tohle možné? Čistá mzda totiž představuje tu reálnou částku, která nám připadne jako odměna za odvedenou práci na konci pracovního měsíce. Jenže čistá mzda se musí nejprve vypočítat, je třeba si uvědomit, že ani mezi kolegy na stejné pozici, při výkonu stejné práce a při stejném počtu odpracovaných hodin, nemusí být soulad v čisté mzdě. Rozdíly mohou dělat slevy na dani.

A jak vypočítat čistou mzdu https://www.kalkulackacistemzdy.cz/? Trápit se samotným výpočtem nemusíte, stačí si na internetu vyplnit malou tabulku a internetová mzdová kalkulačka se postará o zbytek. Snadno s rychle se tak můžete dozvědět, kolik si skutečně vyděláte ve svém zaměstnání, třeba ještě dříve, než vám přijde výplata.

numbers-money-calculating-calculation

Z čeho se to počítá?

Pro upřesnění, čistá mzda se počítá ze mzdy hrubé. Právě hrubá mzda je vždy uváděna, protože výše čisté mzdy se často mění. Mění se podle toho, kolik jsme odpracovali hodin, od toho, zda jsme byli v pracovní neschopnosti nebo zda jsme čerpali dovolenou. Dříve se mzda počítala ještě z takzvané superhrubé mzdy, ta už ale byla v loňském roce zrušena, platy tak letos mírně vzrostly. Od hrubé mzdy se pak odečítá zdravotní a sociální pojištění, samozřejmě i vyměřený daňový základ. Mohou se ale přičítat slevy na poplatníka a další, záleží i třeba na tom, zda má zaměstnanec děti, kolik jich má nebo zda je případně v invalidním důchodu a podobně. Tyto věci se posuzují u každého zvlášť, proto se platy jednotlivých zaměstnanců mohou někdy lišit.

Už víte, kolik si skutečně vyděláte a co vaši výplatu ovlivňuje?

Create AccountLog In Your Account