Pěstování lilií v truhlících

Pěstování lilií v truhlících

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Pěstování lilií v truhlících
Nezařazené


Lilie se běžně pěstují na zahradách, kdy se vysadí do volné půdy. Naproti tomu je ale v mnohých případech výhodnější pěstovat lilie v rozličných nádobách, ať už v květináčích, anebo v balkonových truhlících.

lilie

Jak lilie zasadit

Půda, do které lilie sázíme, nesmí být ani těžká, ani mokrá, a ani trvale zamokřená, nýbrž prostupná a smíšená s trochou humusu a písku. Rozhodně škodí liliím více mokra nežli sucha. Pokud tedy pěstujeme lilie v nádobách, nejsme tak odkázáni na strukturu půdy, ale můžeme si zeminu pro lilie předpřipravit v optimálním složení:

ü Jednu třetinu dobré zahradní půdy smícháme s jednou třetinou humusu, který může obsahovat i rašelinu a s pískem, který by měl být ideálně říční.
ü Naspod květináče dáme nejprve asi tří centimetrovou vrstvu písku, aby nám odtékala přebytečná voda a neškodila liliím. To je jeden z hlavních důvodů výsevu lilií do truhlíků.

květ

ü Květináč, nebo jiná nádoba na výsev lilií by měl být dostatečně široký i vysoký, aby vrstva zeminy nad cibulí byla asi třikrát tak vysoká, jako je výška cibule lilie. Pouze tehdy máme zaručeno, že nám lilie pokvetou.

Mějte je pod kontrolou

Jako největší pozitivum pěstování lilií v nádobách je ta možnost, že je kdykoliv, i ve vegetačním období, můžeme vyklopit z květináče a zkontrolovat jejich stav.
ü Můžeme tak pohodlně odebrat nové cibulky.
ü Též snadno zjistíme zdravotní stav cibule a kořenů.
ü Kdykoliv můžeme z vyklopené cibule odebrat šupiny k vegetativnímu množení.

Další výhody pěstování v truhlíku

Další nespornou výhodou výsevu lilií do nádob je skutečnost, že pokud nejsou dozrálá semena, můžeme je přenést při velkém poklesu teploty a před příchodem mrazů do domu, na verandu, do pokoje, nebo do teplého sklepa, kde semena necháme dozrát.

krajina

ü Lilie, které jsou vysazeny do nádob, také lépe uchráníme před živočišnými škůdci. Volíme proto květináče raději větší a vysazujeme do nich dvě anebo tři cibule.

Create AccountLog In Your Account