Jaká nebezpečí byste neměli v domácnosti podcenit

Jaká nebezpečí byste neměli v domácnosti podcenit

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Jaká nebezpečí byste neměli v domácnosti podcenit

Revizi elektrických rozvodů a spotřebičů

Největším úskalím v domácnostech bývají záležitosti, spojené s elektrickým proudem, tedy veškerá svítidla, zásuvky, vypínače, rozvodné krabice, kabely ve zdi i mimo zdivo, a elektrické spotřebiče. Pokud máte dobře postavený dům z hlediska statiky a konstrukčního řešení, a nedojde zrovna k nějakému zemětřesení nebo povodním či hurikánu, je elektroinstalace jedním z nejčastějších důvodů nebezpečných situací, které ohrožují život nebo váš majetek. V důsledku závady na elektroinstalaci můžete vyhořet, a co je horší, může se to stát v době, kdy nebude zrovna nikdo doma, aby přivolal hasiče a zasáhl hasicím přístrojem. Proto mají revize elektrospotřebičů a rozvodů svá opodstatnění.

elektrické jističe

V jakém stavu máte hromosvod?

Dalším skrytým problémem ve vašem domě mohou být hromosvody. V podstatě o jejich existenci vůbec nemusíte vědět, a tím spíše si nemusíte uvědomovat jejich skutečný technický stav. Nefunkční hromosvod, to je, jako kdyby na tom místě nebyl vůbec žádný. Proto vám můžeme jen doporučit nechat jej občas prověřit odborníkem, aby mohl dál plnit svou funkci. Třeba hromosvod nikdy nevyužijete, ale třeba jej také upotřebíte několikrát do měsíce u intenzivních bouřek, a třeba tehdy vám či někomu jinému zachrání život anebo majetek. Požáry v důsledku úderu bleskem totiž nejsou ničím výjimečným.

měděný elektrický kabel

Únik plynu

Jestliže někde začne unikat plyn a vy jej ucítíte, okamžitě všeho nechte a ihned volejte instalatérskou havarijní službu. Neznáte-li na ně telefon, nezabývejte se jeho pracným hledáním někde na Internetu, aby nebylo příliš pozdě, a mezitím nedošlo k výbuchu – volejte tedy ihned hasiče, telefon 150. Toto číslo vytočíte zdarma, tedy i tehdy, když už vám zrovna došel na mobilu kredit.

Zemní plyn je obohacován silně zapáchající látkou, která je naštěstí natolik charakteristická, že ji s ničím nelze zaměnit. Ovšem nemějte obavy, že byste se plynem otrávili, zemní plyn i propan-butan jsou plyny neškodné a nejsou jedovaté, jako kdysi býval tzv. svítiplyn.

Create AccountLog In Your Account