Bude moci finanční správa nahlížet do bankovních účtů daňových poplatníků?

Bude moci finanční správa nahlížet do bankovních účtů daňových poplatníků?

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Bude moci finanční správa nahlížet do bankovních účtů daňových poplatníků?

Novela daňového řádu již prošla ve sněmovně fází tzv. prvního čtení“ a na konci února 2018 ji bude projednávat ústavně-právní výbor. Novela zákona se týká nového daňového pořádku, totiž finanční správa (berní úřad) bude moci požadovat po všech bankovních institucích velmi citlivé informace o svých klientech. Pokud dojde k jejímu schválení, nastanou v České republice následující změny poměrně kontroverzního charakteru, se kterými jistě nebudou souhlasit mnohé banky a také jejich klienti.
dům v kouličce
Jedná se o zavedení do praxe směrnice Evropské unie s označením DAC 5, tedy do právního řádu České republiky. Mělo by dojít k tomu, že si berní úřad jednoduše vyžádá údaje o bankovních transakcích podobně, jako to provádí policie při podezření na trestnou činnost.

V některých zemích EU již údajně tyto pravomoci berní úřady mají

Tyto informace budou sloužit i pro Ministerstvo financí k vnitrostátním daňovým účelům, proti tomu se ovšem ohradily banky. Přitom Ministerstvo financí přiznalo, že se v tomto případě jedná o krok, který je již nad rámec této evropské směrnice. Ovšem ministryně financí Alena Schillerová prohlásila, že berní úřady v některých zemích EU tyto rozšířené pravomoci mají k dispozici.
Ve finále to bude vypadat tak, že si údaje o bankovních transakcích na bankách budou moci vyžádat různí správci daně, např. veškeré finanční úřady, obce, města, kraje, které mají v pravomoci vybírat poplatky např. za odvoz komunálního odpadu nebo za psa. Nový zákon tak umožní všem těmto osobám nahlížet do velmi citlivých bankovních údajů, jde o zásah do tzv. bankovního tajemství, který se dříve vztahoval pouze na orgány činné v trestním řízení.
barevná rodina

Ohradil se i Miroslav Kalousek

K této situaci se vyjádřili také někteří advokáti, kteří tvrdí, že tato novela zákona velmi výrazně zasahuje do ochrany osobních údajů a soukromí. Jde tedy o průlom bankovního tajemství ve prospěch daňových správců, ovšem jakou konečnou podobu bude novel a mít, zatím není jisté. Proti průlomu soukromých citlivých údajů klientů bank se zasadil i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ovšem rozpočtový výbor jeho pozměňovací návrh zamítl a přiklonil se na stranu původního znění novely.

Create AccountLog In Your Account