Čínská ekonomika zeslabuje. Kdo za to může?

Ačkoliv je čínský trh stále v plusu a stále roste, ale už rozhodně ne tak intenzivně jako dříve. Podle dostupných dat v letošním druhém čtvrtletí ekonomika Číny vzrostla o pouhých 6,2 procenta, v prvním čtvrtletí letošního roku to bylo 6,4 procenta, tedy o 0,2 procent více.
Odborníci se jednoznačně shodují, že hlavní příčinou je takzvaná „obchodní válka“ mezi Čínou a Spojenými státy Americkými. Ta v plných obrátkách trvá už od března letošního roku. Prezident USA Donald Trump tehdy uvalil na Čínu cla, jelikož podle jeho slov používá praktiky, které poškozují zájmy amerických podniků. Po uvalení cel se Čína rozhodla neotálet, a to stejné udělala i severoamerické velmoci. ¨¨
dvě vlajky
Další věcí, která ovlivňuje čínskou ekonomiku, je stále trvající kauza Huawei. Velká část západních zemí (včetně USA) se totiž od značky vyrábějící hlavně mobilní telefony odvrátila, kdy vyplula na povrch spekulace, že čínská vláda využívá telefony této značky ke špionáži. Čínská vláda i Huawei to nicméně popírají, stejně tak ani prezident České republiky Miloš Zeman na rozdíl od většiny Evropy toto nepovažuje za bezpečnostní hrozbu.
Na druhou stranu ovšem roste čínský průmysl a maloobchod. Produkce u průmyslu vzrostla minulý kvartál o 6,3 procenta a maloobchodní tržby překvapivě až o 9,8 procenta. Takovéto zvýšení nepředpokládali ani ekonomičtí analytici, které oslovila agentura Reuters. Tato čísla ukazují, že se Čína s obchodní válkou vyrovnává vesměs dobře, nicméně stále je dopad této války velmi zřejmý.
zeď hradu
Na začátku července se objevily zprávy, že Čína uvolí k uzavření obchodní dohody s USA jen tehdy, kdy odstraní dosud zavedená cla spadající na Čínu. Otázkou však zůstává, jestli se k tomu uvolí i sám Donald Trump, jelikož je znám pro svojí nekompromisní politiku vůči ostatním zemím, obzvláště k Číně.

Create AccountLog In Your Account